Pionierzy Polskiego przemysłu lotniczego od 1928 r.

OBCHODY ŚWIĘTA LOTNICTWA

Fot. Mirosław Cyryl Wójtowicz

W dniu Święta Lotników (28 sierpnia) pod Pomnikiem Ku Czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939–1945 na Polu Mokotowskim odbyły się doroczne uroczystości upamiętniające wszystkich lotników.

Uroczystość o jak zawsze podniosłym charakterze miała tym razem dodatkowy, wyjątkowy, bo jubileuszowy wymiar – bowiem odbywała się w 100-lecie Lotnictwa Polskiego.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele kierownictwa MON, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowództwa Sił Powietrznych. Odczytany został apel poległych, miało też miejsce składanie wieńców. Wśród delegacji nie zabrakło tej z PZL „Warszawa-Okęcie”. Podczas uroczystości wystąpiła w składzie: prezes Manuel Heredia Ortiz oraz gen. rez. pil. Leszek Cwojdziński – dyrektor ds. programów wojskowych.

Obchodzone obecnie święto upamiętnia zwycięstwo Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie w 1932 roku. Polska ekipa wywalczyła zwycięstwo na samolocie RWD-6, specjalnie przygotowanym na zawody. Był to pierwszy duży sukces polskiego lotnictwa sportowego.

Święto Lotnictwa Polskiego obchodzono także w okresie międzywojennym. Początkowo, do 1931 roku, uroczystości odbywały się 5 listopada – w rocznicę pierwszego lotu polskiego samolotu wojskowego w 1918 roku. Później święto włączono w obchody niepodległościowe 11 listopada. W PRL święto obchodzono 1 września i później obchody przesunięto na 23 sierpnia – rocznicę pierwszych walk myśliwców z 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim w 1944. Współcześnie Święto Lotnictwa Polskiego obchodzimy 28 sierpnia za sprawą decyzji ministra obrony narodowej z 1993 roku.

Fot. Mirosław Cyryl Wójtowicz
Fot. Mirosław Cyryl Wójtowicz

Skontaktuj się z nami