Pionierzy Polskiego przemysłu lotniczego od 1928 r.

DOSTAWA SYMULATORA ORLIK

16 listopada 2018 r. zrealizowaliśmy I etap dostarczania Siłom Powietrznym RP symulatora PZL 130 Orlik TC II Advanced.

W ramach tego etapu dostarczono do Ośrodka Szkoleniowego w Dęblinie, zgodnie z przyjętym planem: software, wizualizację symulatora i bazę danych oraz stanowiska: instruktora pilota, instruktora nadzorującego oraz stanowisko analizy szkolenia (debriefingu).

W II etapie użytkownikowi dostarczona zostanie pełna kabina symulatora (replika kokpitu Orlik) z układem wyświetlania Rockwell Collins. Jednocześnie dostarczymy pakiet logistyczny (części zamienne i oprzyrządowanie sterownicze), dokumentację oraz pakiet szkoleniowy. Zgodnie z ze zmodyfikowanym harmonogramem, II etap zostanie zrealizowany przez firmę do 30 kwietnia 2020 roku.

Pierwotny plan realizacji w pełni skompletowanego projektu opiewał na termin 30 listopada 2018, ale z uwagi na fakt, że Siły Zbrojne RP zmieniły lokalizację symulatora z Radomia na Dęblin, a w tej drugiej lokalizacji nie został przygotowany odpowiedni budynek i infrastruktura, strony uzgodniły zmianę terminu dostawy kompletnego symulatora na listopad 2020 roku. Chcemy jednak zakończyć projekt 7 miesięcy wcześniej.

Głównym wykonawcą symulatora jest PZL „Warszawa-Okęcie”,apodwykonawcą –ETC –PZL AerospaceIndustriesSp. Z o.o.

Symulator PZL 130 Orlik TC II jest niezwykle ważny z punktu widzenia przyszłego użytkownika, zwiększa bowiem możliwości szkolenia oraz szczegółowego sprawdzenia umiejętności szkolonych pilotów, także w warunkach zbliżonych do bojowych. Ale to nie jedyne jego zalety. Szkolenie symulatorowe jest elementarnym wymogiem współczesnego systemu przygotowania przyszłych pilotów. Pozwala na uzyskanie wymiernych oszczędności w odniesieniu do resursów sprzętu latającego oraz na wydatne zmniejszenie kosztów szkolenia w powietrzu. Dodatkowo stwarza możliwość generowania scenariuszy treningowych niedostępnych w lotach szkolnych, ograniczonych ze względów bezpieczeństwa wykonywania zadań w powietrzu. Treningi na symulatorze pozwalają na przykład na ćwiczenie procedur podejścia i lądowania w minimalnych warunkach atmosferycznych, lub przygotowanie się do misji bojowych opartych o skomplikowaną sytuację taktyczną i nawigacyjną.

Skontaktuj się z nami