Liderzy polskiego przemysłu lotniczego od roku 1928.

Doktoraty w Airbus Poland SA

Jestem niezwykle dumny, że mogę przedstawić sześcioro pracowników Airbus Poland SA, którzy w tym roku zdecydowali się otworzyć przewód doktorski w naszej firmie jako część program Doktoratów Wdrożeniowych.

Celem tego programu ufundowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest promowanie partnerstwa między uczelniami oraz przemysłem dla celów transferu badań i technologii.

 

Jak to działa? Kandydaci będący pracownikami firm z całej Polski mogą zaproponować pracę doktorską mającą na celu rozwiązanie konkretnego problemu związanego z ich firmą. Projekt musi zyskać poparcie firmy oraz instytucji naukowej. W ten sposób powstaje trójstronne partnerstwo, przy czym doktorant otrzymuje wsparcie dla swoich badań od naukowego mentora z uczelni oraz biznesowego mentora z firmy.

 

Program niesie wymierne korzyści dla wszystkich stron. Doktorant rozwija się zawodowo oraz otrzymuje grant jako dodatek do wynagrodzenia. Uczelnia również otrzymuje wsparcie finansowe. Firma korzysta zaś poprzez wdrożenie wyników projektu badawczego.

 

Pierwsza ubiegłoroczna edycja programu, w której wzięło udział 369 doktorantów pochodzących z 231 firm oraz 54 uczelni, odniosła wielki sukces.

 

Poniżej znajdą Państwo informacje o naszych kandydatach, którymi są: Anna, Grzegorz, Jorge, Dominik, Mateusz oraz Wojciech.

 

Chciałbym im złożyć najlepsze życzenia. Doktorat to fantastyczna szansa, aby zagłębić się w temat, który nas fascynuje. Satysfakcjonujące doświadczenie, które sprawdza naszą wytrzymałość i sprzyja rozwojowi. Możecie liczyć na nasze pełne wsparcie, mamy wobec was wysokie oczekiwania i mamy nadzieję, że przetrzecie szlak dla innych kandydatów w kolejnych latach!

 

ANNA SZEWCZAK
Absolwentka kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Od grudnia 2018 r. pracuje w Biurze Konstrukcyjnym i zajmuje się analizami aerodynamicznymi. Doktorat poświęci optymalizacji aerodynamicznej lotek w samolocie Orlik z uwzględnieniem oderwania przepływu przy użyciu metod CFD. Praca ta będzie polegała na wykorzystaniu metod obliczeniowych CFD i badań tunelowych do modyfikacji geometrii powierzchni sterowych w samolocie Orlik, w celu rozwoju produktu poprzez polepszenie własności pilotażowych. Wykorzystanie tych metod pozwoli na ograniczenie liczby prób w locie, dzięki możliwości weryfikacji rozwiązań za pomocą symulacji.

GRZEGORZ TOMCZYK

Absolwent Lotnictwa i Kosmonautyki na Politechnice Rzeszowskiej. W Airbus Poland SA pracuje od 2016 roku, obecnie na stanowisku technologa. Poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań oraz dostosowywanie ich do wymagań firmy, a także wprowadzanie innowacji oraz monitorowanie ich rozwoju należą do jego służbowych obowiązków. W swojej pracy doktorskiej zamierza skupić się na analizie przepływu danych oraz symulacji cyfrowej w procesach zarządzania. Wdrożenie badań Grzegorza umożliwi: zaprojektowanie filarów struktur cyfrowych: serwera DB, narzędzi BPM, stworzenie systemu samodzielnej aktualizacji baz danych, Factory Digital Twin – cyfrowego modelu siatki przepływu informacji, rozwój procedur do wdrożenia systemu, kontrolę kosztów oraz standardów raportowania efektywnego śledzenia postępu.

 

JORGE BAUTISTA HERNÁNDEZ

Posiada dyplom z inżynierii lotnictwa. Od roku pracuje jako Electrical Engineering Manager na Wydziale Wiązek Elektrycznych w Airbus Poland SA. Jest odpowiedzialny za dział inżynierii elektrycznej oraz za wiązki do produktów lotniczych. Jorge ma 9 lat doświadczenia w przemyśle lotniczym. W swojej pracy doktorskiej zamierza skupić się na Zrównoważonym Rozwoju Procesu Inżynierii Wiązek Elektrycznych. Wyniki jego pracy przyniosą firmie następujące korzyści:

  • zmniejszenie liczby błędów oraz redukcja czasu na dostawę dokumentacji;
  • rozwój innowacyjnego narzędzia 3D oraz wdrożenie nowego systemu pracy, niedostępnego obecnie na rynku;
  • udoskonalenie procesu integracji pracy zespołowej.

 

DOMINIK KLESZCZYŃSKI

Absolwent Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. Ukończył także studia podyplomowe z  Zarządzania Lotnictwem na Akademii Obrony Narodowej. Pracę w Airbus Poland SA rozpoczął w roku 2005. Dominik pracuje jako menadżer techniczny do spraw programów kosmicznych. Do jego obowiązków należą: prowadzenie projektów produkcyjnych oraz rozwojowych (wiązki JUICE oraz JUICE RPWI, Demisable Propellant Tanks), wsparcie procesów ofertowania, wsparcie tworzenia mapy rozwoju technologicznego w obszarze produkcji kosmicznej, wsparcie akceleratorów oraz inkubatorów dla start-upów (ESA BIC). W swojej pracy doktorskiej zamierza skupić się na utworzeniu Centrum Badawczo-Rozwojowego w Airbus Poland SA. Jako część tych badań utworzona zostanie zoptymalizowana struktura organizacyjna wspierająca działania R&D w naszej firmie.

 

MATEUSZ JURKIEWICZ

Absolwent Wydziału Budowy Maszyn i Zarządzania na Politechnice Poznańskiej. W Airbus Poland SA pracuje od roku 2006, obecnie jako Szef Sekcji Obliczeń I Analiz Zmęczeniowych. Przygotowuje analizy zmęczeniowe dla samolotu C295. Pracował przy wielu różnych projektach, związanych głównie z C-295M oraz CN235-300M, ale także z raportami obliczeniowymi oraz zmęczeniowymi dotyczącymi A350 XWB-900 \1000 (Belki Poprzeczne w strukturze podłogi, mocowanie Drzwi Cargo), A400M (mocowanie Drzwi Cargo) oraz Airbus Helicopter NH90 (podnośnik ratunkowy, mocowanie silnika). Jego obszar pracy obejmuje: Analizę Zmęczeniową oraz Analizę Tolerancji Uszkodzeń dla samolotu C295 (raporty certyfikacyjne i obliczeniowe). W swojej pracy doktorskiej zamierza skupić się na wpływie błędów produkcyjno-montażowych na przyspieszenie propagacji pęknięć w samolocie PZL-130 Orlik.

 

WOJCIECH GORCZYNSKI

Absolwent automatyki i robotyki na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. W Airbus Poland SA od 2009 roku, obecnie na stanowisku Szefa Inżynierii Produkcji oraz Rozwoju Przemysłowego kieruje pracą zespołów zajmujących się inżynierią procesów. Odpowiedzialny za innowacje procesów oraz produktów. W ramach doktoratu wdrożeniowego będzie zajmował się praktyczną realizacją wizji Fabryki Przyszłości z cyfrowo połączonymi strumieniami wartości. Praca będzie skoncentrowana na praktycznym wsparciu transformacji obszarów biznesowych, pozwalającym na zdobycie przewagi konkurencyjnej dzięki innowacjom.

Chcemy zachować przyjemną atmosferę, w której ludzie mogą uczestniczyć bez obawy o bycie obrażanym lub negatywnie postrzeganym. Nie publikuj bezpośrednich ataków, niegrzecznych komentarzy a także wszelkiego typu obraźliwych uwag skierowanych bezpośrednio do autora strony lub innych osób komentujących. Masz pełne prawo do publikowania anonimowych komentarzy, jednak nie wykorzystuj anonimowości do mówienia innym osobom tego, czego nie powiedziałbyś im prosto w twarz. Komentarze, które będą łamać te podstawowe zasady, zostaną usunięte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami