Liderzy polskiego przemysłu lotniczego od roku 1928.

WYSYŁKA WIĄZEK DO PROJEKTU JUICE

Airbus Poland z pełnym sukcesem przekazał do klienta pierwsze wiązki w standardzie flight do sondy kosmicznej misji JUICE.

JUICE, czyli Jupiter Icy Moons Explorer, to misja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA – European Space Agency), która ma zbadać trzy księżyce Jowisza – Europę, Kallisto oraz Ganimedesa. Wyruszy w drogę w 2022 r., wyniesiona dzięki Ariane 5, rakiecie zaprojektowanej przez ESA, jej lot potrwa sześć–siedem lat. Na orbitę Jowisza trafi najprawdopodobniej w styczniu 2030 r., gdzie spędzi kolejne trzy i pół roku, zbierając dane nie tylko na temat księżyców planety, lecz także o jej atmosferze i magnetosferze.

Co to ma wspólnego z Airbus Poland?W 2017 podpisaliśmy kontrakt na produkcję wiązek platformowych do sondy w misji JUICE. Łącznie mamy zapewnić cztery dostawy wiązek: MX, PX, MY oraz PY. W styczniu 2020 r. do clean room we Friedrichshafen dotarła dostawa dwóch wiązek – PX oraz MX w wersji flight. To właśnie te wiązki zostaną zamontowane na satelicie i polecą w kierunku księżyców Jowisza. Co istotne, była to pierwsza tak duża dostawa wiązek typu flight, wcześniej dostarczyliśmy pojedyncze wiązki do projektów JUICE, Janus i Biomass.

„W następnych tygodniach będziemy pracowali nad pozostałymi pakietami wiązek: MY i PY, które planujemy dostarczyć do klienta pod koniec kwietnia, a następnie w maju zamontować je na strukturze satelity”, mówi Magdalena Hartung, menedżer ds. programów kosmicznych. Ze względu na charakter badawczy misji i uczestniczenie w prototypowej produkcji jej proces jest bardzo skomplikowany i wymaga dużej elastyczności od zespołu. Dzięki temu natomiast team Space w ciągu dwóch lat znacząco rozwinął swoje umiejętności”, dodaje Jakub Łukasiewicz, menadżer Wydziału Wiązek Elektrycznych oraz Produkcji Programów Kosmicznych.

Skontaktuj się z nami