Pionierzy Polskiego przemysłu lotniczego od 1928 r.

PZL Warszawa-Okęcie zmodernizuje samoloty szkoleniowe Polskich Sił Powietrznych Orlik TC-I

Polskie samoloty szkoleniowe PZL 130 Orlik TC-I należące do Polskich Sił Powietrznych zostaną poddane radykalnej modernizacji, która pozwoli im sprostać najnowszym globalnym standardom.

Zgodnie z warunkami kontraktu udzielonego przez polskie Ministerstwo Obrony, PZL Warszawa-Okęcie wykona głęboką modernizację konstrukcji i awioniki na 12 samolotach, a następnie przekaże je do eksploatacji de fakto jako nowe maszyny z możliwością eksploatacji przez kilka dekad.

Tak zmodernizowane do standardu TC II Advanced Orliki dołączą do 16 podobnych samolotów, które są obecnie modernizowane z nowszego standardu w zakładach na Okęciu. Dzięki temu będą w przyszłości funkcjonowały w jednolitej flocie tego typu samolotów.

Prace rozpoczną się natychmiast i wszystkie 12 statków powietrznych wróci ponownie do służby w okresie od połowy 2019 r. do października 2020 r., z przyszłym resursem 12 000 godzin. Dwuetapowy pakiet prac obejmuje najpierw zamiany na nowe: skrzydeł, ogonów, silników i śmigieł, a następnie całkowite zastąpienie oprzyrządowania kabinowego i awioniki, nowoczesnymi układami. Modernizacja ta pozwala na wprowadzenie systemu serwisowego opartego o stan techniczny, zamiast kalendarzowego, z o połowę mniejszą ilością niezbędnych kontroli, co będzie skutkować znacznym obniżeniem kosztów operacyjnych.

Manuel Heredia, prezes i dyrektor generalny PZL, powiedział: – „Ten program zapewni opłacalną drogę dla Polski aby szkolić przyszłych pilotów wojskowych w zaawansowanym samolocie, który spełnia wszystkie wymagania sprzętowe, aby latać w dzisiejszej regulowanej i kontrolowanej przestrzeni powietrznej, pozostając w pełni samolotem akrobatycznym pozwalającym na stosowanie najnowszych technik instruktażowych. Ponadto, możliwości produkcyjne, które zdobywamy podczas tych prac, będą podstawą do wznowienia seryjnej produkcji Orlika dla klientów eksportowych, dla których widzimy doskonałe możliwości.”

Wcześniej podpisano dodatkową umowę na opracowanie symulatora lotu Orlik dla Polskich Sił Powietrznych, który uzupełni pakiet wymaganych pomocy instruktażowych.
Informacja techniczne:

Pełny zakres prac składa się z następujących elementów.

Wymiana struktury płatowca – nowe skrzydła i zmodyfikowany kadłub, łoże silnika i owiewka. Zespół napędowy – wymiana  silnika PTA6-25C Pratt & Whitney Canada o mocy 559 kW i śmigła Hartzell z czterema łopatami. Modernizacja kabiny pilotów i systemów – całkowite zastąpienie istniejącego oprzyrządowania przez cyfrowe dla ucznia i instruktora. Obejmuje zintegrowane wyświetlacze parametrów lotu, pracy silnika, nawigacji i ostrzegawcze; nowe radiostacje korespondencyjne, instalację systemu ostrzegania o zbliżającym sie  terenie oraz systemu ostrzegania o ruchu lotniczym i unikania kolizji.

Wymiana systemu klimatyzacji, instalacji elektrycznych i całego okablowania.

 

 

Skontaktuj się z nami