Liderzy polskiego przemysłu lotniczego od roku 1928.

AIRBUS POLAND PRZEKAZAŁ POLSKIM SIŁOM POWIETRZNYM SYMULATOR LOTU SAMOLOTU SZKOLENIOWEGO PZL-130 ORLIK TC-II

Airbus Poland przekazał do 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego symulator lotu samolotu szkoleniowego PZL-130 TC-II.

Symulator zainstalowany w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie spełnia wymagania norm obronnych i będzie służył nauce podchorążych w zakresie procedur awaryjnych, uruchamiania silnika, kołowania, startu i lądowania oraz wykonania zadań przewidzianych w Programie Szkolenia Lotniczego. Dzięki temu w znacznym stopniu zostanie odciążona flota samolotów szkoleniowych i zwiększy się bezpieczeństwo lotów. Dodatkowo, Zespół Akrobacyjny „Orlik“ będzie wykorzystywał symulator do wirtualnych treningów grupowych.

Urządzenie składa się z trzech modułów. Pierwszy stanowi kabina symulatora wraz z układem wizualizacji, która jest repliką kabiny rzeczywistego samolotu. Zastosowany system wizualizacji wyposażony jest w sferyczny układ prezentacji sytuacji zewnętrznej, zapewniający pole widzenia 180° × 80° i wyposażony w sześć projektorów o rozdzielczości 4K. W połączeniu z bazą danych terenu obejmującą cały obszar Polski, z bardzo dokładnym odwzorowaniem kilkunastu wybranych lotnisk wraz z podejściami, pozwala na stworzenie środowiska wirtualnego o wyjątkowo wysokiej jakości.

Stanowisko instruktora-pilota jest uproszczoną kabiną samolotu wyposażoną w układ wizualizacji zbudowany na pięciu ekranach 65-calowych. Dzięki wyposażeniu symulatora w stanowisko instruktora-pilota w symulatorze możliwe jest prowadzenie treningu w lotach w szyku. Z kolei stanowisko instruktora nadzorującego pozwala na konfigurowanie scenariusza ćwiczenia oraz sterowanie jego przebiegiem (ustalanie konfiguracji samolotu, zmiana parametrów wirtualnego środowiska, sterowanie symulacją awarii samolotu i jego systemów). Oprogramowanie symulatora pozwala na zapisywanie i odtwarzanie zapisanych lotów w czasie rzeczywistym, co czyni go jedynym symulatorem w Polsce, na którym można wykonywać loty w formacji do siedmiu samolotów.

Wraz z symulatorem Airbus Poland dostarczył również dokumentację, pakiet logistyczny i zapewnił przeprowadzenie szkoleń dotyczących użytkowania i obsługi urządzenia. Symulator został zaprojektowany i wykonany we współpracy z ETC-PZL Aerospace Industries.

 

Skontaktuj się z nami